15.10.2011

Foto Art Festival, festiwal o ludziach i dla ludzi

14 X 2011 roku pojechałam do Bielska-Białej, aby wziąć udział w inauguracji 4 FotoArtFestival. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Organizatorami całego zamieszania są Państwo Inez i Andrzej Baturo https://sites.google.com/site/fotoartfestivalpl/o-nas Z ust Pani Baturo padły piękne słowa, które zawarłam w tytule posta. Program 4 FaF to liczne wystawy. Niestety, nie udało mi się wszystkich zwiedzić, ale mam nadzieję wrócić tam jeszcze w tym miesiącu. Nie mogłam zostać na dłużej z powodu wyjazdu do Wawy, który w końcu i tak musiałam odwołać.


W swojej wędrówce szlakiem FaF odwiedziłam 3 galerie.
W końcowym rozrachunku największym zachwytem obdarzyłam serię prac pt. "Powrót Ojca"  Berth'a Sisinth z Holandii https://sites.google.com/site/fotoartfestivalpl/fotoartfestival-2011/wystawy/bert-sissingh . Niestety, wykonałam tam tylko jedno pamiątkowe zdjęcie.


Następnie udałam się do Galerii BWA, gdzie podziwiałam dorobek polskiego Fotografika Bogdana Konopki pt. "Retrospektywa". Wystawa ta wywarła na mnie piorunujące wrażenie i wpisuję ją w moją ulubioną.

Z parteru, bo tam mieści się wystawa Konopki przeszłam schodami na I p, gdzie w wielkiej sali obejrzałam ogromne wydruki Olega Dyruagina pt. "Twarze" http://www.douart.ru/ . Znam prace tego autora z netu, ale muszę przyznać, że wielkoformatowy wydruk robi piorunujące wrażenie.


W sali tej miałam wrażenie, że znalazłam się w głowach fotografów tam wiszących. W umysłach zimnych i wyprasowanych, ale jakże pięknych. Ciałach zimnych, wręcz umarłych. 
Begona Mantalban jest tego przykładem. Jej ogromne prace wydają się hipnotyzować odbiorcę http://www.begonamontalban.com/ .
W sali pełnej fantazji ogromnym zaskoczeniem są zdjęcia belgijskiego fotografa reportażysty  Cedrica Gerbenhaye pt: "Congo w Limbo" https://sites.google.com/site/fotoartfestivalpl/fotoartfestival-2011/wystawy/cedric-gerbehaye
Na Enie największe wrażenie wywarła prezentacja fotografki Heleny Blomqvist pt:" Fotografia". Jest to cykl sennych fotomontaży http://www.helenablomqvist.com/ .

Po wyjściu z BWA poszłam do galerii prezentującej FotoOpen, czyli zdjęcia młodych fotografów w tym i moje. Na poniższych zdjęciach zaznaczyłam prace, które podobały mi się najbardziej. Nazwisk autorów niestety nie pamiętam :)))
Oczywiście wszystkie zdjęcia wykonane na potrzeby tego wpisu to moje impresje dotyczące wystaw. Zdjęcia i filmy wykonane telefonem.

P.S
W drodze do samochodu miałam możliwość pierwszy raz zobaczyć mlekomat na żywo :) Niestety, nie mogłam zakupić mleka, gdyż był zepsuty.


2 komentarze:

  1. hej,
    pierwsze zdjęcie z sekcji fotoopen jest moje - więcej na michaldabrowski.com

    pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. hejkum:) dzięki za info,to moje ulubione zdjęcie z FotoOpen i gratuluje Ci go. Trudno spamiętać tylu autorów, nie wszystkie zdjęcia opisane...fajnie byłoby mieć katalog, ale jeszcze nie mam;DDD pozdrawiam A.

    OdpowiedzUsuń