09.04.2013

Fotografia i ... Puszka Pandory Bellmeriada

 05 kwietnia 2013 roku odbył się wernisaż wystawy Waldemara Jamy Fotografia i Puszka Pandory Bellmeriada. Podczas wernisażu spojrzałam na Autora i zobaczyłam skromnego i spokojnego człowieka, który w sposób najbliższy sobie,  próbuje zwrócić naszą percepcję na prawdę.


Waldemar Jama

  Waldemar Jama przygląda się światu z czynną ironią.


inspiracja 
Wystawa odbyła się z okazji 50 - lecia pracy twórczej Autora.

Waldemar Jama w otoczeniu przybyłych na wernisaż

Waldemar Jama rocznik 1942, absolwent ASP w Poznaniu obecnie związany z ASP w Katowicach. Członek ZPAF. Autor cykli fotograficznych: Wizerunki, Fantomy, Auschwitz, Niebo, Gry wojenne, Śląskie Rydwany. 
Krzysztof Jurecki w W poszukiwaniu utraconej "aury" na temat twórczości Waldemara Jamy napisał " Od lat 60. twórczość Waldemara Jamy ewaluowała w różnych kierunkach. Interesował się zarówno fotografią czystą (pure), jak również metaforyczną, a później medialną, badającą relację znaku pochodzącego z natury, a następnie stającego się systemem w twórczości neoawangardowej ( np. cykl Zapis z 1981). ... Artysta łączy w sobie postawę fotografa i przede wszystkim plastyka, którego celem jest obraz o charakterze malarskim, czasem plakatowym ( np. cykl Puszka Pandory) http://www.galeriaff.infocentrum.com/2011/jama/jama_p.html 


z cyklu " Puszka Pandory"
Swoją drogą, nasuwa się pytanie czy wszystkie puszki zostały skonsumowane przez Autora?

 Powiatowa Lady

Powyższe prace są najbliższe memu sercu.

Jaką prawdę zobaczyłam oglądając prezentację Autora?
Zgodnie z tym, co mówi Waldemar Jama, na wystawie możemy kontemplować tożsamości- maski, które jak mówi Autor, przybieramy. Ja widzę świat zdominowany przez kobiety, a dokładnie przez kobiecą seksualność. Mężczyzna w tym świecie zepchnięty jest na "boczną stronę", a może ścianę. Świat patriarchalny przestaje istnieć. Pozwolę sobie nawet napisać, iż dostrzegam zwrócenie uwagi na obecność "Babo-Chłopów".   Muszę przyznać, że Tożsamości są dosyć stabilne jednak nieregularne. Mam wrażenie, iż Autor sugeruje, że jak kameleony dostosowujemy się do naszego środowiska i takie też przybieramy kolory. Nasze życie to zniewieściały plastikowy zapis. Jesteśmy sztuczni i nieprawdziwi. Sztywni i zimni. Jama zaczerpnął z podstawowej palety barw, kolory jak najbardziej realne, ponownie pojawiający się przymiotnik zimne. Pomimo, że prace wydają mi się skomplikowane, dostrzegam w nich prostotę. Przejawia się ona właśnie w doborze barwy, barwy dla mnie odintelektualizowanej. 
Wszechobecny konsumpcjonizm przedstawiony w Puszce Pandory zamknięty w czarnych ramach jak w pudełkach w oczywisty sposób wskazuje na medium, jakim jest telewizja. Telewizja podsuwa nam myśli sterując naszym poczuciem posiadania, naszymi pragnieniami. Podczas oglądania telewizji poziom pobudzenia umysłowego wzrasta tym samym, wzrasta poczucie wiedzy o świcie jednak sfabrykowanym przez PR i dobór informacji.  Wartości takie jak miłość, zarówno emocjonalna jak i cielesna, rodzina, religia i sztuka, nie istnieją lub istnieją w formie spreparowanej, przepuszczonej przez pryzmat obróbki konsumpcyjnej.  Wszystko, co w XXI wieku istnieje, jest do "zżarcia". Co jeszcze zauważyłam, Puszka Pandory jest bardzo sterylnie przygotowana, przepięknie oprawiona i podana. Ogromna dbałość o szczegóły, idealna czerń, idealne ramy, idealnie zaprezentowane eksponaty przyciągają oko zwiedzającego, jednak przyglądając się uważnie, podchodząc bliżej eksponatów widzimy, że Autor kpi z nas poprzez niekoniecznie estetyczne zagospodarowanie puszki. To, co z zewnątrz wydaje się sterylnie zamkniętą i wyeksponowaną całością w środku jest szybką wlepką.
Po wejściu na salę wystawową miałam wrażenie, że wyeksponowane prace do siebie po prostu nie pasują, jednak po przeanalizowaniu całości wystawy, stały się idealnie uzupełniającymi się połowami. Tworzą bardzo mocno osadzoną całość. 
Kończąc swój wywód, zachęcam do zajrzenia do Galerii Pustej i zderzenia się prawdą o sobie...

Więcej prac z można obejrzeć tutaj: http://www.fotografiakolekcjonerska.pl/wydarzenia?id=10639


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz